Jak se konečně naučit anglicky mluvit?

Přijde ti, že umíš anglicky docela obstojně. Když mluví někdy jiný, třeba kolega, tak rozumíš dobře, dokonce slyšíš i chyby, které kolega dělá. Když ale máš sám promluvit jsi ve stresu a když dojde na lámání chleba a ty u opravdu musíš mluvit nebo zvednout telefon se zahraničním číslem, zjistíš, že ze sebe nedokážeš vymáčknout kloudnou větu. Slyšíš všechny své chyby. Na slovíčka, která ti pasivně nedělají problém, dokonce bys i věděl(a), jak se píší, si za boha nemůžeš vzpomenout. V hlavě pusto, prázdno. Veškeré tvé dosavadní pocity, že to s tvojí angličtinou není tak špatné, jsou ty tam.

Vidíš se v tom?

Mluvení je těžké, to víme všichni, nestačí jen pasivní znalost a navíc ti musí rychle naskakovat slovíčka i gramatika. Mám pro tebe však dobrou zprávu! Naučit se mluvit anglicky není až tak těžké a vede k této schopnosti přímá cesta. Špatná zpráva je ta, že tě možná nepotěší, jak ti poradím, že se máš učit mluvit anglicky.

Ptáš se, jak tedy, co je ten zázrak?

Mluvit anglicky se naučíš tak……

Že budeš TRÉNOVAT MLUVENÍ!

Mluvit se nenaučíš sledováním filmů, ani posloucháním hudby, ani dělám různých gramatických cvičení. Pozor! Neříkám, že tyto aktivity nemáš dělat. To vůbec ne! Jen nezlepší tvůj mluvený projev, maximálně jenom zanedbatelně. Třeba ono sledování filmů a seriálů je skvělé – na trénování poslechu. Ne však na mluvení.

Když by ses chtěl(a) naučit jezdit na kole, tak taky nebudeš do nekonečna číst knihy o jízdě na kole nebo koukat na videa, jak někdo jiný jezdí na kole. Nakonec prostě budeš muset sednout na kolo a rozjet se. Možná párkrát spadneš, to se může stát. Stejně jako to, že nebudeš od začátku mluvit tak, jak by sis představoval(a).

A teď jak to udělat? Můžeš chodit na kurz konverzace, najít si anglicky mluvící kamarády. Úplně nejednodušší a zdarma je mluvení sám se sebou. Stejně jako by sis třeba trénoval(a) důležitou pracovní prezentaci a zkoušel(a) si říkat zásadní pasáže, aby ses pak ve stresu zvládl(a) dobře vymáčknout. Tak stejně tak si mluv anglicky – třeba o tom, co plánuješ, na co nesmíš zapomenout, své oblíbené hlášky z filmů, prostě cokoli, co tě bude bavit. Říkej si to nahlas, protože v hlavě to zní vždy líp a výslovnost tak prostě nenatrénuješ.

Jdi do toho! Zkus to a uvidíš, že to funguje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s